Zaznacz stronę

Jak zablokować strony internetowe przed dziećmi? Skuteczna metoda!

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci?

Blokada rodzicielska stron internetowych może stanowić konieczność w każdym domu, w którym mieszkają niepełnoletnie dzieci. Pomaga ona ochronić je przed treściami i obrazami, które mogą zawierać elementy groźne dla ich nieukształtowanej psychiki. Blokowanie stron internetowych posiada wiele zalet, dzięki czemu cieszy się ono coraz większą popularnością wśród wielu rodziców.

Zalety blokady stron dla dorosłych

Dzieci coraz więcej czasu spędzają, surfując po Internecie. Łatwy dostęp do laptopów, tabletów, czy smartfonów, sprzyja spędzaniu czasu przed ich ekranem. Niestety nie wszystkie treści publikowane w Internecie nadają się dla dzieci. Zadaniem rodziców jest zadbanie, by korzystanie z zasobów sieci było w pełni bezpieczne dla ich pociech. Zapewniając im wgląd jedynie do odpowiednich stron, pozwalamy korzystać z dobrodziejstw sieci i przyjemnie spędzać czas, zarazem sprawując niezbędną kontrolę nad dostępnymi materiałami.

Korzystając z programu do blokowania stron, mamy możliwość filtrować witryny, ukazujące treści nieodpowiednie dla dzieci – takie jak pornografia, wulgaryzmy, lub przemoc. Program prowadzi statystyki czasu i częstotliwości korzystania z aplikacji. Każda próba pobrania plików, lub programów musi zostać autoryzowana przez rodzica. Program zabezpiecza przed przypadkowym skasowanie plików, a także zapobiega ściągnięciu niebezpiecznych wirusów. Dzięki temu, nie wystąpi u nas problem z wolnym otwieraniem stron internetowych, czy niezbyt wydajnym działaniem laptopa. Stosując odpowiednią blokadę stron, chronimy nasze dzieci przed kontaktem z niepożądanymi osobami, a zarazem mamy pełną kontrolę nad czasem, spędzanym przez nie w sieci.

Jak zablokować strony dla dorosłych w laptopie?

Strony z treściami, które nie są przeznaczone dla dzieci, można zablokować zarówno na laptopie, komputerze stacjonarnym, jak i tablecie, czy smartfonie. Najczęściej rodzice decydują się na blokowanie stron internetowych w laptopie. W sieci dostępne są darmowe, lub płatne programy, służące do sprawowania kontroli nad odwiedzanymi witrynami. Można zdecydować się na pobranie i zainstalowanie wybranego oprogramowania, lub opcję filtrowania stron internetowych, oferowaną bezpośrednio w przeglądarkach.

Blokowanie stron internetowych w systemie Windows 10

Windows 10 jest najnowszą wersją systemu operacyjnego, używaną na wielu domowych laptopach i komputerach. Korzystając z tego oprogramowania, warto zainteresować się narzędziem Rodzina Microsoft. Wystarczy posiadać konto Microsoft, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, korzystających z urządzeń z Windowsem 10, czy sprzętów z Androidem i aplikacją Microsoft Launcher. Rodzina Microsoft pozwala na śledzenie aktywności w sieci, kontrolę czasu korzystania z komputera, oraz nałożenie ograniczeń na odwiedzanie stron dla dorosłych.

Bezpieczeństwo rodzinne w Windows 8

Jeśli używamy systemu Windows 8, możemy skorzystać z funkcji Bezpieczeństwa Rodzinnego. Wchodząc do kont użytkowników w panelu sterowania, wybieramy profil, na którym chcemy aktywować wybraną funkcję. Po jej uruchomieniu mamy możliwość określić, które witryny mogą być odwiedzane przez dziecko, wyznaczyć blokadę czasową według tygodniowego harmonogramu, czy wybrać aplikacje dostępne dla dziecka. Dodatkowo raz w tygodniu generowany jest raport, ukazujący aktywność naszej pociechy na danym koncie w przeciągu ostatnich 7 dni.

Blokowanie stron internetowych Windows 7

W wielu rodzinach nadal użytkowane jest oprogramowanie Windows 7. Również w tym systemie możliwe jest zastosowanie odpowiedniej blokady rodzicielskiej stron internetowych za pomocą przeglądarki. Jeżeli korzystamy z wersji Internet Explorer, w Narzędziach i Opcjach internetowych poszukajmy zakładki Zawartość. Po włączeniu Klasyfikatora treści, ustawiamy hasło, oraz decydujemy, z jakich treści może korzystać nasze dziecko. Inteligentne filtry automatycznie rozstrzygną, czy dana strona będzie odpowiednia dla małoletnich użytkowników.

Programy antywirusowe do blokowania stron internetowych

Rodzice mogą skorzystać także ze specjalnie przygotowanych programów antywirusowych, dedykowanych do kontroli rodzicielskiej. Jednym z takich narzędzi jest Kaspersky Safe Kids. Działa on na urządzeniach w Windowsem, Androidem, iPhonach i iPadach. Za pomocą programu rodzic może blokować dostęp do niepożądanych stron, śledzić aktywność dziecka w mediach społecznościowych, oraz zarządzać czasem i aplikacjami, z jakich korzysta w sieci potomek.

Możliwości sprawowania kontroli rodzicielskiej w sieci jest wiele. To od odpowiedzialności i troski rodziców zależy, w jakim stopniu zadbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci w Internecie.