Zaznacz stronę

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają?

Wolne otwieranie się stron internetowych potrafi być bardzo uciążliwe. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny tego problemu i jak można sobie z nimi poradzić?

Dlaczego strony internetowe długo się ładują?

Pierwszym krokiem powinno być określenie, czy problem związany jest z konkretnym komputerem, czy z łączem internetowym. Najprościej zrobić to sprawdzając szybkość ładowania się stron na innym urządzeniu, takim jak laptop lub smartfon. Jeżeli na nich również występują kłopoty, oznacza to, że winne jest połączenie internetowe. W takim przypadku warto uruchomić ponownie router, co często pomaga w takich sytuacjach. Poza tym należy pamiętać, że wolne otwieranie się stron może wystąpić, gdy z danej sieci w jednym momencie korzysta wiele osób. Mogą to być na przykład inni domownicy. Dzieje się tak dlatego, że prędkość łącza dzielona jest na wszystkich użytkowników. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy jedna osoba mocno obciąża łącze, na przykład oglądając film. Gdy ponowne uruchomienie nie pomaga, a domowa sieć nie jest obciążona, pozostaje zgłosić usterkę do operatora dostarczającego internet.

Gdy konkretny komputer wolno otwiera strony

Natomiast gdy na innych urządzeniach wszystko działa normalnie, oznacza to, że problem związany jest z konkretnym komputerem. Często dotyczy on przeglądarki. Dlatego warto zacząć od wyczyszczenia danych przeglądania, jest to zarówno historia przeglądanych witryn, pliki cookie, jak i pliki oraz dane zapisane w pamięci podręcznej. W przypadku ich dużego nagromadzenia mogą one zauważalnie spowalniać przeglądarkę. Dodatkowo należy upewnić się, że jest ona zaktualizowana do najnowszej wersji. Gdy to nie pomoże, dobrym pomysłem jest wyłączenie wszystkich zainstalowanych rozszerzeń. Niektóre z nich mogą powodować kłopoty z ładowaniem się witryn. Jeżeli po ich wyłączeniu strony zaczną wczytywać się normalnie, konieczne będzie włączanie ich pojedynczo w celu znalezienia tego, które nie działało poprawnie. 

Za mało RAM-u

Często spotykany powód tego typu problemów to również niewystarczająca ilość dostępnej pamięci RAM. Przeglądarki do poprawnego działania z reguły potrzebują dość dużych jej ilości. Dlatego, jeśli jednocześnie uruchomione są programy, które zużywają dużo zasobów komputera, może to negatywnie odbić się na szybkości ładowania się witryn internetowych. Podobne spowolnienie może być odczuwalne, gdy w przeglądarce otwartych jest zbyt wiele stron jednocześnie. Informacje na temat tego ile pamięci zużywają poszczególne programy, dostępne są menadżerze zadań, który uruchamiany jest za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+SHIFT+ESC. 

Powolne otwieranie stron internetowych w Windows 10

Wielu użytkowników Windows 10 zgłaszało problemy z szybkością działania internetu, które na nim występują. Zdarzają się one przede wszystkim po zainstalowaniu nowych aktualizacji. Ich powodem często był nieaktualny sterownik karty sieciowej, który słabo współpracował z nowszą wersją tego systemu. Najprościej można zaktualizować ten sterownik klikając prawym przyciskiem myszy na przycisk „Start” w lewym dolnym rogu pulpitu. Następnie z menu należy wybrać „Menadżer urządzeń”, a po otwarciu nowego okna dwa razy lewym przyciskiem kliknąć „Karty sieciowe”. Dzięki temu pokaże się lista wszystkich kart sieciowych zainstalowanych na tym komputerze. Na koniec po kliknięciu danej nazwy prawym przyciskiem trzeba wybrać opcję „Aktualizuj sterownik”, a następnie „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”.