Zaznacz stronę

Jak zrobić ankietę na fb i messengerze

Jeśli do tej pory byłeś niezbyt aktywnym użytkownikiem Facebooka, a teraz chciałbyś zacząć publikować posty – na przykład na swoim fanpage’u lub w grupie – warto dowiedzieć się, jak zrobić ankietę na FB i jakie funkcje w związku z tym oferuje nam portal. Ankiety przydatne są na przykład wtedy, kiedy potrzebujesz zebrać dane do przeprowadzenia badania statystycznego lub jeśli potrzebujesz porady od użytkowników grupy tematycznej. Możliwe jest tworzenie ankiet zarówno w formie postów, jak i w konwersacjach grupowych na Messengerze. Przyjrzyjmy się, jak to zrobić – krok po kroku.

Tworzenie ankiety na Facebooku

Aby utworzyć ankietę w grupie, wystarczy wybrać na panelu po lewej daną grupę („Eksploruj” → „Grupy”) i znaleźć się w zakładce „Dyskusja”. Następnie trzeba wejść w okienko „Napisz post”. Na dole, pod edytorem tekstu, wyświetlają się różne opcje – między innymi „Zdjęcie/film” i „Oznacz znajomego”. Klikamy wielokropek, aby rozwinąć wszystkie dostępne opcje i wybieramy z listy pozycję „Ankieta”. Pojawi się szkielet ankiety – puste miejsca, w które możemy wpisać odpowiedzi. Po prawej widzimy ikonę zdjęcia, za pomocą której można dodać obraz do danej opcji w ankiecie. Gdy już wpiszemy wszystkie odpowiedzi, spośród których będą wybierać ankietowani, możemy kliknąć w „Opcje ankiety” – przycisk na dole, który pozwala ustawić, czy ankieta jest jednokrotnego, czy wielokrotnego wyboru oraz czy inni użytkownicy mogą dodawać swoje odpowiedzi. Gdy wszystko jest gotowe, klikamy „Opublikuj” – ankieta wyświetli się jako post w zakładce „Dyskusja” grupy.

Podobnie powstaje ankieta na Facebooku jako element fanpage’a – różni się tylko kilkoma krokami. Najpierw musimy bowiem wybrać swoją stronę („Eksploruj → „Strony”), a następnie w trakcie tworzenia mamy do dyspozycji dodatkową opcję – czas trwania ankiety. W dodatku, możliwe jest ustawienie, aby ankieta pojawiła się na fanpage’u nie w momencie jej napisania, lecz w inny dzień lub o innej godzinie. Domyślnie ustawiona jest opcja „Udostępnij teraz” – klikając na nią, możemy zmienić ją na „Zaplanuj”, jeśli chcemy, by post ukazał się w przyszłości, lub „Zmień datę”, jeśli ma widnieć pod datą przeszłą. W tym wypadku nie mamy możliwości stworzenia ankiety wielokrotnego wyboru ani zezwolenia fanom na dodawanie opcji.

Jak edytować ankietę na Facebooku?

Niestety nie jest możliwe edytowanie opcji po opublikowaniu ankiety. Jeśli więc zastanawiasz się, jak usunąć odpowiedź z ankiety na Facebooku lub dodać nową, nie znajdziesz na to sposobu. Można jedynie zmienić jej opis, klikając trzy kropki w prawym górnym rogu widniejącego posta, a następnie wybierając „Edytuj post”. Jeśli zależy Ci na zmianie odpowiedzi, trzeba post usunąć i stworzyć ankietę od nowa. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, jeszcze zanim użytkownicy zaczną głosować.

Jak zrobić ankietę na Messengerze?

Jeśli chcesz utworzyć ankietę w konwersacji grupowej na Messengerze, jest to łatwe – najpierw trzeba otworzyć wybraną konwersację, a następnie kliknąć ikonę plusa obok edytora wiadomości. Wśród dostępnych opcji pokaże się ikona wykresu słupkowego – to właśnie ona pozwoli utworzyć ankietę. Po kliknięciu w nią, widzimy pole „Zadaj pytanie”, a pod nim „Dodaj opcję”. Wpisujemy w odpowiednie miejsca pytanie i odpowiedzi, a następnie klikamy „Utwórz ankietę”. Ankieta pokaże się jako najnowsza wiadomość, a inni uczestnicy konwersacji będą mogli w niej głosować.

jak zrobić ankietę na fb i messenger